KasvuvoimaaAjankohtaista

Tietosuoja-asetus tulee, oletko valmis?

Tietosuoja-asetus (GDPR) astuu voimaan kevään aikana 25.5.2018. Organisaatioiden tulee varmistaa, että ne ovat valmiita noudattamaan uutta tietosuoja-asetusta sen tullessa voimaan. Tietosuoja-asiantuntijamme ovat koonneet avuksesi oppaan, jonka voit ladata verkkosivuiltamme. Me EY:llä voimme auttaa yritystäsi kaikissa tietosuojaa koskevissa asioissa. 

Tietosuoja-asetus (GDPR) astuu voimaan kevään aikana 25.5.2018. Tietosuoja-asetus tuo yrityksille aikaisempaa tiukempia tietosuojavaatimuksia ja se koskee myös kuntia ja julkisyhteisöjä sekä säätiöitä ja yhdistyksiä. Uusien velvoitteiden noudattamatta jättämisestä voi seurata tuntuvia sakkoja, jotka voivat nousta jopa 20 miljoonaan euroon tai 4 prosenttiin yrityksen liikevaihdosta. Organisaatioiden tulee varmistaa, että ne ovat valmiita noudattamaan uutta tietosuoja-asetusta sen tullessa voimaan.

Tietosuoja-asiantuntijamme ovat koonneet avuksesi oppaan, jonka voit ladata verkkosivuiltamme. Myös GDPR-vinkit Yrityselämän 360° -blogissa auttavat alkuun.

Järjestämme vielä tilaisuuksia GDPR:ään liittyen useilla paikkakunnilla kuten 15.3. Rovaniemellä, 16.3. ja 6.4. Oulussa, sekä 20.3. Helsingissä. Katso lisätiedot tapahtumakalenteristamme.

Me EY:llä voimme auttaa yritystäsi kaikissa tietosuojaa koskevissa asioissa.  Ota yhteyttä, tietosuoja-asiantuntijamme auttavat mielellään:

Kaakkois-Suomi ja Pirkanmaa
Senior Legal Counsel
Teemu Summanen
p. +358 50 324 9086
teemu.summanen@fi.ey.com

Lounais-Suomi
Senior Legal Counsel
Tom Edelman
p. +358 400 979 067
tom.edelman@fi.ey.com

Pohjanmaa
Legal Counsel
Joe Gummerus
p. +358 40 350 7334
joe.gummerus@fi.ey.com

Legal Counsel
Ilkka Puikkonen
p. +358 40 834 6648
ilkka.puikkonen@fi.ey.com

Pohjois-Suomi ja Itä-Suomi
Partner, Legal Services
Kirsi Putkonen
p. +358 50 548 0730
kirsi.putkonen@fi.ey.com

Legal Intern
Jari Piittinen
p. +358 40 162 4687
jari.piittinen@fi.ey.com

Uusimaa
Partner, Legal Services
Riitta Sedig
p. +358 40 555 1687
riitta.sedig@fi.ey.com

Legal Counsel
Silja Järvinen
p. +358 50 406 8650
silja.jarvinen@fi.ey.com