KasvuvoimaaAjankohtaista

Miten valmistautua EU:n tietosuoja-asetuksen muutoksiin?

EU:n uusi tietosuoja-asetus tuo yrityksille aikaisempaa tiukempia tietosuojavaatimuksia. Selvitä tietosuojasi nykytila ja laadi suunnitelma vaatimusten täyttämiseksi. Lataa maksuton oppaamme avuksesi.

Tietosuojalainsäädäntö uudistuu ensi keväänä, kun Euroopan unionin yleistä tietosuoja-asetusta aletaan soveltaa 25. toukokuuta 2018 alkaen. Uudistus tarkoittaa merkittäviä muutoksia henkilötietoja käsitteleville yrityksille ja käytännössä kaikille organisaatioille, sillä asetus koskee myös kuntia ja julkisyhteisöjä, säätiöitä ja yhdistyksiä.

Asetus edellyttää yrityksiltä aktiivista ja ennakoivaa henkilötietojen käsittelyyn liittyvien riskien arviointia. Lisäksi yrityksen on jatkossa myös kyettävä osoittamaan, että tietosuojavaatimukset on huomioitu yrityksen toiminnassa. Velvoitteiden rikkomisesta voi seurata merkittäviä taloudellisia sanktioita, mutta myös vakavia haittoja yrityksen maineeseen markkinoilla

Tulevan tietosuoja-asetuksen velvoitteet kannattaakin ottaa vakavasti. Ellei yrityksesi ole jo aloittanut valmistautumista asetuksen tuomiin muutoksiin, se kannattaa tehdä viimeistään nyt.

Valmistautumisen voit aloittaa perehtymällä uuteen tietosuoja-asetukseen tarkemmin ja arvioimalla miten se vaikuttaa omassa organisaatiossasi. Tietosuoja-asiantuntijamme ovat koonneet avuksesi oppaan, jonka voit ladata verkkosivuiltamme. Myös GDPR-vinkit Yrityselämän 360° -blogissa auttavat alkuun.

Me EY:llä voimme auttaa yritystäsi kaikissa tietosuojaa koskevissa asioissa.
Ota yhteyttä, tietosuoja-asiantuntijamme auttavat mielellään:

Kaakkois-Suomi ja Pirkanmaa
Senior Legal Counsel
Teemu Summanen
p. +358 50 324 9086
teemu.summanen@fi.ey.com

Lounais-Suomi
Senior Legal Counsel
Tom Edelman
p. +358 400 979 067
tom.edelman@fi.ey.com

Pohjanmaa
Senior Legal Counsel
Jannica Boucht
p. +358 40 184 8863
jannica.boucht@fi.ey.com

Pohjois-Suomi ja Itä-Suomi
Partner, Legal Services
Kirsi Putkonen
p. +358 50 548 0730
kirsi.putkonen@fi.ey.com

Legal Intern
Jari Piittinen
p. +358 40 162 4687
jari.piittinen@fi.ey.com

Uusimaa
Partner, Legal Services
Riitta Sedig
p. +358 40 555 1687
riitta.sedig@fi.ey.com

Associate Legal Counsel
Noora Rissanen
p. +358 50 441 3332
noora.rissanen@fi.ey.com